MUG 300 ml FRUITS
Description
MUG 300 ml Tea coffee Mugs.
Pattern with fruit ORCHARD - pink cherries, red apples and green pears. Blue-green plant ornament around. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 300 ml |
| Diameter | 8 cm |
| Height | 9 cm |
| Weight 1 pc. | 300 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 2724 |
