MUG 300 ml
product unavailable
add to wish list
Description
MUG 300 ml Tea coffee Mugs.
Pattern dragonflies - navy blue insects on the background of a blue sky plant pattern. The edge is finished in navy blue. Ceramics Bolesławiec - HANDMADE.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 300 ml |
| Diameter | 8 cm |
| Height | 9 cm |
| Weight 1 pc. | 300 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 2611 |
