MUG 400 ml with infuser and lid
Description
MUG 400 ml with infuser and lid to make tea and herbs.
Winter pattern with snowflakes in shades of white and gray. The edge finished in grey-green. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 400 ml |
| Diameter | 8 cm |
| Mug height | 11 cm |
| Total height | 12.5 cm |
| Infuser capacity | 120 ml |
| Infuser height | 7.5 cm |
| Infuser maximum diameter | 8 cm |
| Lid - diameter | 9 cm |
| Lid - height | 1.5 cm |
| Weight 1 pc. | 690 g |
