MUG 460 ml with infuser and lid
Description
MUG 460 ml with infuser and lid to make tea and herbs.
Unique Pattern. Bullfinch Birds on a Branch in Winter. Leaves and Fruits of Wintergreen and Stars. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 460 ml |
| Diameter | 8 cm |
| Mug height | 12.5 cm |
| Total height | 13.5 cm |
| Infuser capacity | 120 ml |
| Infuser height | 7.5 cm |
| Infuser maximum diameter | 8 cm |
| Lid - diameter | 9 cm |
| Lid - height | 1.5 cm |
| Weight 1 pc. | 690 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | U5179 |
