Oval BOWL Casserole DISH 24 cm
Description
Salad bowl Fruit bowl Casserole dish 24 x 16 cm oval.
Pattern with chickens in navy blue and gray colors with a floral motif. The edge is finished in navy blue. Ceramika Bolesławiec - Handmade.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 24 cm |
| Width | 16 cm |
| Height | 6 cm |
| Capacity | 1050 ml |
| Weight 1 pc. | 700 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern no | 2705 |
