Oval platter Casserole dish 33 cm
Description
Oval platter Casserole dish Baking dish 33 x 21 cm
Boleslawiec pottery - handpainted. Oriental pattern in bottle green. Border in bottle green.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 33 cm |
| Width | 21 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Weight 1 pc. | 1250 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Zofia Spychalska |
| Pattern no | 0695 |
