Rectangular platter Baking dish 28 cm
Description
Rectangular platter Baking dish Casserole dish 28 x 20.5 cm Cake form.
Boleslawiec pottery - handpainted. Flower pattern in green and blue. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 28 cm |
| Width | 20.5 cm |
| Height | 5 cm |
| Capacity | --- |
| Weight 1 pc. | 1100 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern no | 1534 |
