Round BOWL 12 cm CATS
Description
Appetizer bowl Small bowl ø 12 cm round.
Catty pattern. Kitten with paw prints in shades of blue. Finish of the edging in navy blue with a cat motif. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 12 cm |
| Height | 5 cm |
| Capacity | 280 ml |
| Weight 1 pc. | 270 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | 1771 |
