Round BOWL 12.5 cm
Description
Appetizer bowl Small bowl ø 12.5 cm round.
Cherry orchard pattern - red cherries with blue leaf. Blue and black floral ornament around. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 12.5 cm |
| Height | 5 cm |
| Capacity | 200 ml |
| Weight 1 pc. | 230 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | 2701 |
