Round BOWL 9.5 cm
Description
Appetizer bowl Small bowl ø 9.5 cm round.
Pattern with hens. Hen in navy blue and gray. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 9.5 cm |
| Height | 5 cm |
| Capacity | 140 ml |
| Weight 1 pc. | 200 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern no | 2596 |
