Salt cellar Saltshaker ROOSTER
Description
Salt cellar Saltshaker ROOSTER.
Boleslawiec pottery - handpainted. Floral pattern with dominant white and blue. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 5 cm |
| Width | 4 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Weight 1 pc. | 40 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern no | 2328 |
