Soap dispenser 300 ml
Description
Soap dispenser 300 ml
Oriental pattern, one-colored, in graphite. Border in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 300 ml |
| Maximum diameter | 12 cm |
| Diameter | 8 cm |
| Total height | 14.5 cm |
| Height - container | 10.5 cm |
| Weight 1 pc. | 300 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Wirginia Cebrowska |
| Pattern no | 1748 |
