Soup BOWL Muesli BOWL 14.5 cm
Description
Soup muesli or salad BOWL ø 14.5 cm
Boleslawiec pottery - handpainted. Flower pattern in red and blue. Poppies, cornflowers and other wildflowers. The edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 14.5 cm |
| Capacity | 500 ml |
| Height | 6 cm |
| Weight 1 pc. | 360 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 2038 |
