Square BOWL 11.5 cm
Description
Appetizer bowl Small bowl 11.5 cm square.
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern with green stars, brown circles and navy blue background. The edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 11.5 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 3 cm |
| Weight 1 pc. | 250 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Anna Pasierbiewicz |
| Pattern no | 0070 |
