Square BOWL 11.5 cm
Description
Appetizer bowl Small bowl 11.5 cm square.
Floral pattern. Delicate red bellflowers. Ornament in blue and dirty green colors. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 11.5 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 3 cm |
| Weight 1 pc. | 250 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jolanta Okraska |
| Pattern No. | 1437 |
