Tea Coffee 200 ml CUP with saucer ROOSTER
Description
Tea Coffee 200 ml CUP with saucer.
Boleslawiec pottery - handpainted. UNIQUE, animal pattern. Red and yellow rooster between floral pattern with a blue bell in between. Ornament in black, green and blue colors. The edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Cup - capacity | 200 ml |
| Total height | 9.5 cm |
| Cup – diameter | 9 cm |
| Cup – height | 8.5 cm |
| Saucer – diameter | 15 cm |
| Saucer – height | 2 cm |
| Weight 1 pc. | 500 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Monika Kuczynska |
| Pattern No. | U2663 |
