Tea Coffee 200 ml CUP with saucer
Description
Tea Coffee 200 ml CUP with saucer.
Boleslawiec pottery - handpainted. Vintage style pattern. Fine white squares and dots on a red backgrounds. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Cup - capacity | 200 ml |
| Total height | 7.5 cm |
| Cup - diameter | 9 cm |
| Cup - height | 6.5 cm |
| Saucer - diameter | 16.5 cm |
| Saucer - height | 2.7 cm |
| Weight 1 pc. | 560 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern no. | 2318 |
