Tea Coffee 200 ml CUP with saucer
Description
Tea Coffee 200 ml CUP with saucer.
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern with plant motif in navy blue and green. The edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Cup - capacity | 200 ml |
| Total height | 9.5 cm |
| Cup – diameter | 9 cm |
| Cup – height | 8.5 cm |
| Saucer – diameter | 15 cm |
| Saucer – height | 2 cm |
| Weight 1 pc. | 500 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0377 H |
