Tea Coffee 200 ml CUP with saucer
Description
Tea Coffee 200 ml CUP with saucer.
Pattern with chickens in navy blue and gray colors. The edge is finished in navy blue. Ceramika Bolesławiec - Handmade.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Cup - capacity | 200 ml |
| Total height | 9.5 cm |
| Cup – diameter | 9 cm |
| Cup – height | 8.5 cm |
| Saucer – diameter | 15 cm |
| Saucer – height | 2 cm |
| Weight 1 pc. | 500 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern no | 2706 |
