Tea Coffee 200 ml
Description
Tea Coffee 200 ml CUP with saucer.
Geometric pattern - navy blue diamonds. Border in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Cup – capacity | 200 ml |
| Total height | 7 cm |
| Cup – diameter | 9 cm |
| Cup – height | 6 cm |
| Saucer – diameter | 15 cm |
| Saucer – height | 2 cm |
| Weight 1 pc. | 500 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Andrukiewicz |
| Pattern no | 0579 |
