Tea Coffee 300 ml CUP
Description
Tea Coffee 300 ml CUP with saucer.
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern in a vintage style - large eye-like circles on a white background. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Cup - capacity | 300 ml |
| Total height | 10 cm |
| Cup - diameter | 9.5 cm |
| Cup - height | 9 cm |
| Saucer - diameter | 15 cm |
| Saucer - height | 2 cm |
| Weight 1 pc. | 550 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Anna Pasierbiewicz |
| Pattern no | 0090 |
