Tea Coffee 300 ml with saucer CUP HORSE
Description
Tea Coffee 300 ml CUP with saucer.
Pattern with a horse motif. Black horse and trees. Border in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Cup - capacity | 300 ml |
| Total height | 10 cm |
| Cup - diameter | 9.5 cm |
| Cup - height | 9 cm |
| Saucer - diameter | 15 cm |
| Saucer - height | 2 cm |
| Weight 1 pc. | 550 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern no | 2257 |
