Tea Coffee CUP 150 ml
Description
Tea Coffee 200 ml CUP with saucer.
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern in a vintage style in blue, green and brown. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Cup - capacity | 150 ml |
| Total height | 6.5 cm |
| Cup – diameter | 9 cm |
| Cup – height | 5.5 cm |
| Saucer – diameter | 15 cm |
| Saucer – height | 2 cm |
| Weight 1 pc. | 450 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern | Traditional - Peacock |
| Pattern no | 0054 |
