Tea Coffee CUP 180 ml
Description
Tea Coffee 180 ml CUP with saucer.
Boleslawiec pottery - handpainted. Unique pattern in a vintage style, a subtle brown dots motif. Border in creamy white (natural ceramics firing color).
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Cup - capacity | 180 ml |
| Total height | 9 cm |
| Cup - diameter | 8 cm |
| Cup - height | 7.5 cm |
| Saucer - diameter | 15 cm |
| Saucer - height | 2 cm |
| Weight 1 pc. | 480 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Bronislaw Wolanin |
| Pattern no | U1456 |
