Tea Coffee CUP 200 ml with saucer APPLE
Description
Tea Coffee 200 ml CUP with saucer.
APPLE ORCHARD pattern - small green and large red apples with green leaves. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - hand painted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Cup – capacity | 200 ml |
| Total height | 7 cm |
| Cup – diameter | 9 cm |
| Cup – height | 6 cm |
| Saucer – diameter | 15 cm |
| Saucer – height | 2 cm |
| Weight 1 pc. | 500 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | 3248 |
