Tea Coffee CUP 200 ml with saucer DILL
Description
Tea Coffee 200 ml CUP with saucer.
Delicate floral pattern in blue-gray and white colors (blooming and faded dill). Tiny light blue dots. The edge is in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Cup – capacity | 200 ml |
| Total height | 7 cm |
| Cup – diameter | 9 cm |
| Cup – height | 6 cm |
| Saucer – diameter | 15 cm |
| Saucer – height | 2 cm |
| Weight 1 pc. | 500 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | 2812 |
