Teapot 500 ml with tea infuser
Description
Teapot 500 ml with tea infuser.
Christmas pattern with deers and winter landscape in the forest. Spruces, starry sky, snow. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 500 ml |
| Height | 12.5 cm |
| Maximum width | 21 cm |
| Maximum diameter | 12.5 cm |
| Inlet diameter | 9.5 cm |
| Infuser capacity | 190 ml |
| Infuser height | 5.8 cm |
| Infuser maximum diameter | 9 cm |
| Weight 1 pc. | 750 g |
