Vase 12.5 cm
Description
Vase 12.5 cm
Boleslawiec pottery - handpainted. Floral pattern in navy blue and white. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Height | 12.5 cm |
| Capacity | 440 ml |
| Infusion diameter | 6 cm |
| Maximum diameter | 8 cm |
| Weight 1 pc. | 320 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern no | 2341 |
