Vase 12.5 cm
Description
Vase 12.5 cm
FLORAL pattern - pansies in blue and navy blue. Border in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Height | 12.5 cm |
| Capacity | 440 ml |
| Infusion diameter | 6 cm |
| Maximum diameter | 8 cm |
| Weight 1 pc. | 320 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern no | 2276 |
