Vase 14 cm
Description
Vase 14 cm
Floral pattern with tulips . Yellow between red. Delicate, ornamental green and blue floral motif around. The edge is finished in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Height | 14 cm |
| Capacity | 770 ml |
| Infusion diameter | 9.5 cm |
| Maximum diameter | 12 cm |
| Weight 1 pc. | 570 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 2600 |
