Warmer 13 cm - for 800 ml or 900 ml teapot
Description
Warmer 13 cm - for 800 ml or 900 ml teapot.
Pattern with a plant and floral motif with dominant green and blue. Border in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Warmer - Height | 6.5 cm |
| Warmer - Diameter | 13 cm |
| Warmer - Weight | 470 g |
| Warmer - Height | 6.5 cm |
| Warmer - diameter | 13 cm |
| Warmer - Weight | 470 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern no | 2089 |
