Baking dish Chicken 24 cm
Description
Baking dish 24 cm Chicken.
Classic floral pattern, with navy blue flowers on a yellow background. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 2000 ml |
| Total length | 23.5 cm |
| Inside length | 19.5 cm |
| Total width | 20 cm |
| Inside width | 16 cm |
| Total height | 20.5 cm |
| Bottom height | 6.5 cm |
| Bottom weight | 0.85 kg |
| Weight 1 pc. | 1.85 kg |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 0242 |
