Baking dish Chicken 24 cm
Description
Heart bowl Cake form Casserole dish Loaf form 20.5 cm Baking dish.
Boleslawiec pottery - handpainted. Floral pattern in red. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 2000 ml |
| Total length | 23.5 cm |
| Inside length | 19.5 cm |
| Total width | 20 cm |
| Inside width | 16 cm |
| Total height | 20.5 cm |
| Bottom height | 6.5 cm |
| Bottom weight | 0.85 kg |
| Weight 1 pc. | 1.85 kg |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jolanta Okraska |
| Pattern no | 1435 |
