Butter dish Butter container 15.5 cm
Description
Butter dish Butter container 15.5 cm x 11 cm - internal dimensions 8.5 x 6 cm
Boleslawiec pottery - handpainted. Floral pattern in red. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 15.5 cm |
| Width | 11 cm |
| Length of the parts for butter | 8.5 cm |
| Width of the parts for butter | 6 cm |
| Height | 8 cm |
| Weight 1 pc. | 580 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jolanta Okraska |
| Pattern no | 1435 |
