Rectangular PLATTER 41.5 cm
Description
Rectangular flat Platter 41.5 x 14.5 cm Tray.
ORNAMENTAL pattern, flowers in navy blue, blue and brown. The in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 41.5 cm |
| Width | 14.5 cm |
| Height | 2.5 cm |
| Weight 1 pc. | 1000 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Krystyna Dacyszyn |
| Pattern no | 1026 |
