Tart dish Baking dish 25.5 cm
Description
Tart dish baking dish Pie form ø 25.5 cm platter Salad bowl.
ORNAMENTAL pattern, flowers in navy blue, blue and brown. The in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 25.5 cm |
| Height | 4 cm |
| Capacity | 900 ml |
| Weight 1 pc. | 1000 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Krystyna Dacyszyn |
| Pattern no | 1026 |
