Round BOWL 12 cm
Description
Appetizer bowl Small bowl ø 12 cm round.
Dog paws pattern with a geometric motif. Everything in shades of blue. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 12 cm |
| Height | 5 cm |
| Capacity | 280 ml |
| Weight 1 pc. | 270 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Wirginia Cebrowska |
| Pattern No. | 1767 |
