Soap dish 14 cm with drainage holes
Description
Soap dish 14 x 11 cm with drainage holes.
UNIQUE pattern - Heart pattern. Multicolored hearts on a navy blue background. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 14 cm |
| Width | 11 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Weight 1 pc. | 200 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern no | U4835 |
