Teapot 400 ml with warmer
Description
Teapot 400 ml with warmer.
Floral pattern in navy blue and black. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Teapot - Capacity | 400 ml |
| Maximum height | 16 cm |
| Maximum width | 17 cm |
| Teapot - Height | 11 cm |
| Teapot - Maximum diameter | 10 cm |
| Teapot - Inlet diameter | 7 cm |
| Teapot - Weight | 380 g |
| Warmer - Height | 5.5 cm |
| Warmer - Diameter | 10.5 cm |
| Warmer - Weight | 260 g |
| Weight 1 pc. | 640 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Barbara Makiela |
| Pattern no | 0832 |
