Vase 13 cm
Description
Vase 13 cm
Boleslawiec pottery - handpainted. Floral pattern in navy blue and black. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Height | 13 cm |
| Capacity | 730 ml |
| Infusion diameter | 7 cm |
| Maximum diameter | 11 cm |
| Weight 1 pc. | 490 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Barbara Makiela |
| Pattern no | 0832 |
