Baking dish Loaf form 21 cm
Description
Loaf Form Cake Form Baking Dish 21x13 cm Rectangular Bowl.
Boleslawiec pottery - handpainted. Floral pattern in red, blue and green. Roses, poppies and delphinium. The edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 21 cm |
| Width | 13 cm |
| Height | 7.5 cm |
| Capacity | 1000 ml |
| Weight 1 pc. | 900 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern no | 1958 |
