Teapot 900 ml with tea infuser
Description
Teapot 900 ml with tea infuser.
Boleslawiec pottery - handpainted. Floral pattern in red, blue and green. Roses, poppies and delphinium. The edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 900 ml |
| Height | 13.5 cm |
| Maximum width | 21.5 cm |
| Maximum diameter | 13 cm |
| Inlet diameter | 9 cm |
| Infuser capacity | 100 ml |
| Infuser height | 7.5 cm |
| Infuser maximum diameter | 7 cm |
| Weight 1 pc. | 800 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern no | 1958 |
