Bubble MUG 350 ml
Description
Bubble MUG 350 ml
Boleslawiec pottery - handpainted. UNIQUE, animal pattern. Red and yellow rooster between floral pattern with a blue bell in between. Ornament in black, green and blue colors. The edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 350 ml |
| Diameter | 8.5 cm |
| Height | 10 cm |
| Weight 1 pc. | 360 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Monika Kuczynska |
| Pattern No. | U2663 |
