Bubble MUG 350 ml
Description
Bubble MUG 350 ml
Blue bird, tit, sitting on a branch. Pattern in shades of blue. Boleslawiec pottery - handpainted. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 350 ml |
| Diameter | 8.5 cm |
| Height | 10 cm |
| Weight 1 pc. | 360 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designers | Maria Starzyk, Wirginia Cebrowska |
| Pattern No. | 2679 |
