Bubble MUG 500 ml
Description
Bubble MUG 500 ml
CLASSIC pattern in the VINTAGE style in the colors of blue, green and brown with a green Christmas tree. Border in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 500 ml |
| Diameter | 9.5 cm |
| Height | 11 cm |
| Weight 1 pc. | 480 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern No. | 0366 |
