Juice JUG Water JUG Vase 1.25 l
Description
Wasserkrug Saftkrug 1250 ml - Vase.
Boleslawiec pottery - handpainted. Flower pattern in green and blue. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 1 250 ml |
| Height | 19.5 cm |
| Infusion diameter | 9 cm |
| Maximum diameter | 13 cm |
| Maximum width | 21 cm |
| Weight 1 pc. | 950 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern no | 1534 |
