MUG 200 ml
Description
MUG 200 ml Tea coffee Mugs.
Floral pattern with a floral motif in gray and navy blue colors. Black ornament. The edge in navy blue. Boleslawiec Pottery - Handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 200 ml |
| Diameter | 9 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Weight 1 pc. | 250 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | 2099 |
