Oval bowl Casserole dish 21 cm
Description
Salad Bowl fruit Bowl casserole Dish baking Dish 21 x 14 cm oval.
Unique Pattern. Bullfinch Birds on a Branch in Winter. Leaves and Fruits of Wintergreen and Stars. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 21 cm |
| Width | 14 cm |
| Height | 6 cm |
| Capacity | 800 ml |
| Weight 1 pc. | 590 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | U5179 |
