Oval bowl Casserole dish 21 cm
Description
SCHALE Salatschüssel Obstschale Auflaufform Backform 21 x 14 cm ovale Form.
Christmas pattern in vintage style in blue and brown colors with a Christmas tree, stars and snow. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 21 cm |
| Width | 14 cm |
| Height | 6 cm |
| Capacity | 800 ml |
| Weight 1 pc. | 590 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jacek Chyla |
| Pattern No. | 0339 |
