Round BOWL 12.5 cm
Description
Appetizer bowl Small bowl ø 12.5 cm round.
Ornamental pattern. Green and blue spirals and dots, and white flowers. Border in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 12.5 cm |
| Height | 5.5 cm |
| Capacity | 140 ml |
| Weight 1 pc. | 300 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | 2371 |
